Jdi na obsah Jdi na menu
 


O myšce Tulačce

5. 7. 2007
-------------------------------------------------------------------

nakreslila Adélka Kassalová, 5 letJednoho zimního rána, kdy celý dvorek pokrýval bílý sníh, objevily se nenadále malé stopy. Zvířátka se sešla a přemýšlela, komu mohou patřit.

“Mééé nejsou,” řekla koza Bělka.

“Ani mé,” ozvala se ovečka Kudrnka.

“Nejsou to stopy kuřátka?” zeptal se pes Alan. “Jsou takové malinkaté.”

Jezevčík Žulda začal stopu očichávat.

“Co kdybychom se vydali po stopě a našli toho, komu patří?” řekl. To byl velice dobrý nápad. Žulda nasál pach a šel. Všechna zvířátka za ním. Cestou se k nim přidala Pipka, místní kropenatá slepička. Šli a šli, až je stopy zavedly k dvířkům do prasečího chlívku.

“BUM, BUM,” zabušili na vrátka.

“Vepříku Véno, jsi doma?” zeptala se Pipka.

“A kdepak jinde bych byl,” odpověděl. “Jen pojďte dál.”

Zvířátka vešla.

“Rád bych vám někoho představil,” řekl Véna a ukázal směrem ke koutku. Tam se třásla zimou malá šedá myška. Schoulená v seně se dívala na nově příchozí.

“Kdopak jsi?” zeptal se Žulda.

“Jsem myška.”

“A kde bydlíš? Máš někde domov?” ptala se zvířátka.

“Teď už nemám,” odpověděla smutně. “Jsem dlouho na cestě.”

“A kde všude jsi už byla?” Zvířátka byla zvědavá. Všichni si sedli kolem myšky a ta vyprávěla:

“Narodila jsem se jednoho dne v koutě staré sýpky. Měla jsem maminku, tatínka a spoustu sourozenců. Byli jsme šťastní. Já s bratry a sestrami pobíhala venku a na večer jsme se zase všichni sešli. Rodiče nám vyprávěli o tom, jak kdysi dávno cestovali z místa na místo. Maminka každé vyprávění končila slovy: Všude dobře, doma nejlépe. Ale netušila jsem, co ta slova znamenají.

Začala jsem být zvědavá na všechna místa, o kterých jsem slyšela, a rozhodla jsem se, že také budu cestovat. Naskočila jsem do prvního vagónu, který jel právě okolo. Vlak mě dovezl do velikého města, kde se to hemžilo lidmi a kde domy byly tak vysoké, že jsem nahoru nedohlédla. Po silnici jezdily automobily, které troubily TÚ, TÚ a tramvaje, které dělaly CINK, CINK. Nebylo těžké sehnat potravu, neboť popelnice byly plné zbytků jídla. Procestovala jsem město křížem krážem, až mě kroky dovedly do přístavu, kde kotvily obrovské lodě. Na jednu z nich jsem nastoupila. Plula po vodě a vlny kolem šplouchaly. Všechno se tak houpalo, až se mi dělalo špatně. Na první zastávce jsem vystoupila a řekla si, že lodí už nikdy nepopluji. Ocitla jsem se v novém městě, kde bylo lidí ještě víc a kde domy byly mnohem vyšší. Začalo mi být smutno. Ale protože jsem nevěděla, kde jsem, neměla jsem ani tušení, kudy se dostanu domů. Začala jsem se toulat ulicemi a hledat místo, kam bych mohla hlavu složit. Odevšad mě vyháněli. Tak jsem se rozhodla jít stále za nosem a můj nos mě dovedl až k vám.”

Jedním dechem dovyprávěla myška svůj příběh. Všechna přítomná zvířátka poslouchala a obdivovala myšku pro její odvahu.

“Ty jsi vlastně taková tulačka,” řekla Pipka. “Nechceš zůstat u nás?” napadlo ji.

“Moc ráda,” řekla šťastně myška. “Teď už jsem konečně pochopila, co znamená: Všude dobře, doma nejlépe. Bylo pěkné cestovat, ale ještě hezčí, vrátit se domů.”

“Co kdybychom ti dali jméno Tulačka?” zeptal se Žulda.

A tak se z myšky Tulačky stal další člen veliké zvířecí rodiny, která si poklidně žila na jednom dvorku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Urge - Taylor & Francis Online

AMarnerrouccar, 28. 7. 2018 11:35

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-pfizer-prix-france/

Pohádky

Lucie Orságová, 17. 2. 2008 12:26

Dobrý den! Mám na vás prosbu. Vaše pohádky se mi velmi líbí, myslíte, že byste mi mohla propůjčit vaše duševní vlastnictví pro namluvení těchto pohádek? Děkuji za odpověď Lucie
orsagova.lucie@seznam.cz

Re: Pohádky

mk,lnkvtr, 23. 1. 2012 16:17

kjijujhhbhbvgvvvhhgugzhujjjjjjjjjjjg b ggf

zajic a medved

Quorthon, 31. 3. 2008 21:49

sel zajic okolo medveda a rika "medvede rekni vez" a medved tedy rekne "vez" a zajic obratem odpovi do p..... bez. takto se to opakuje druhy i treti den az medvedovi to zacne vrtat hlavou a jde za zajicem aby ho predbehl a rekl zajicovi aby rekl vez on.Jenze zajic byl rychlejsi a spustil "medvede rekni vez" a medved zase rekl "vez" do p..... bez znela zajicova odpoved.Medveda napadlo ze by to mohl vyzkouset na medvedici ktera to nezna a tak sel za ni.Kdyz k ni prisel rekl ji "rekni vez" medvedice rekla "vez" a medved na ni zarval "JDI DO P.....

PSI

NIKA, 20. 12. 2007 11:51

PSICEK PSICEK GDE TO BEZIS DO HORI CI DO LESA TAM GDE BEZIS NAJDES JEDLA PRE MALU MACICKU